Zakaz używania kryptowalut w Iranie

Bank Centralny Iranu wprowadził całkowity zakaz używania kryptowalut w kraju. Rząd irański toczy desperacką walkę z ogromną inflacją w kraju, co zmusiło rządzących do wprowadzeni niewygodnego zakazu.

Inflacja w Iranie

Wysoka inflacja utrzymuje się od czasów irańskiej rewolucji islamskiej w 1979 roku. Znaczne wahania poziomu inflacji sięgały nawet 40 procent w 2013 roku. Główną przyczyną dewaluacji tamtejszej waluty były sankcje gospodarcze, które zmniejszyły przychody Iranu z ropy.

Próbując poddać kontroli wszystkie operacji finansowe w kraju, Bank Centralny Iranu zakazał wszystkim instytucjom bankowym oraz finansowym korzystania z Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Centralnego Banku Islamskiej Republiki Iranu powodem zakazu jest zagrożenie ekonomiczne oraz terrorystyczne związane z blockchain.

„Ponieważ różne rodzaje wirtualnych walut mogą stać się narzędziem do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych, bank centralny monitoruje waluty krajowe.”

W dniu dzisiejszym gospodarka Iranu znajduje się w kiepskiej sytuacji, ponieważ przewiduje się wprowadzenie w maju kolejnych sankcji ze strony USA. W tym miesiącu kurs irańskiej waluty (rial) w stosunku do dolara drastycznie spadł. Aby zapobiec dalszemu niekontrolowanemu wzrostowi inflacji, rząd kraju stara się bardziej szczegółowo kontrolować wszystkie operacje wymiany walut w kraju, zarówno na rynku finansowym, jak i kryptowalutowym.

Wcześniej w lutym, Mohammad Azari Jahromi, irański minister technologii informatycznej oświadczył, iż Bank Pocztowy Iranu rozwijał projekt kryptowaluty państwowej, podobnej do wenezuelskiej Petro.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *