Wybory na Ukrainie poprzez Blockchain

Członek ukraińskiej komisji wyborczej zdradził w poście na Facebooku, że Centralna Komisja Wyborcza w Ukrainie współpracuje z projektem NEM w celu stworzenia programu umożliwiającego głosowanie z użyciem technologii Blockchain.

Aleksander Stelmach, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej podkreślił w swojej wypowiedzi, że przeprowadzone kilka tygodni temu głosowanie testowe odniosło bezapelacyjny sukces. Według przewodniczącego, jednym z podstawowych zalet tego typu rozwiązania jest nieodwracalność zapisanych informacji oraz brak możliwości zewnętrznej ingerencji, ani wprowadzania zmian.

Owe głosowanie testowe oparte jest na 28 węzłach sieci NEM. Cały czas jest otwarte, więc wciąż każdy może wziąć w nim udział.

Stelmach napisał też, że na podstawie dostępnych informacji próbnych, koszt umieszczenia jednego węzła do głosowania to 1227$, co według niego jest stosunkowo niską ceną za taką technologię.

Wprowadzenie technologii Blockchain bez wątpienia usprawniłoby proces głosowania oraz ułatwiłoby komisji wyborczej zliczanie ostatecznych głosów wyborców.

W podobny sposób technologia Blockchain została już wykorzystana w spółce akcyjnej, dzięki czemu akcjonariusze mogą swobodnie głosować w sprawach korporacyjnych spółki.

Zobacz też: Raj podatkowy dla posiadaczy kryptowalut.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *