Wybór giełdy do handlu kryptowalutami

Posiadanie samego portfela nie umożliwia handlu kryptowalutami na rynku wtórnym, do tego niezbędne jest zarejestrowanie się na giełdzie pozwalającej sprzedawać oraz kupować walutę cyfrową.

Zbiór dostępnych instrumentów

Szukając odpowiedniej dla siebie kryptowaluty warto zwrócić uwagę na takie wartości jak: aktualna wycena rynkowa, cena jednostki waluty cyfrowej, wolumen (wartość obrotu) w przeciągu ostatnich 24 godzin oraz ilość dostępnych jednostek na rynku. Wszystkie te informacje, ułożone w formie rankingu, zawiera strona: https://coinmarketcap.com/

Powiedzmy, że decydujemy się na Bitcoina – najstarszą oraz najpopularniejszą kryptowalutę. Co dalej? Gdzie go kupić?

Wybór giełdy pod względem płynności rynku

Musimy wybrać giełdę, na której jest dostęp do handlu Bitcoinami, co możemy dokonać również na wyżej wymienionej stronie.

Zauważ, że mimo tej samej kryptowaluty – Bitcoina – na różnych giełdach jej wartość jest zmienna. Dla przykładu na Bitfinex, w momencie pisania tego wpisu, Bitcoin miał wartość 18 349,00$, natomiast na GDAX – 18562,70$. Zwróć przy okazji uwagę na kolumnę Volume (%), która również różni się dla każdej giełdy. Oznacza ona procentowy udział Bitcoina w obrocie danej giełdy w odniesieniu do globalnego handlu tą walutą cyfrową. Ta wartość jest wyznacznikiem płynności rynku, co przekłada się bezpośrednio na wahania cen (więcej kupujących to więcej złożonych zleceń).

Weźmy dla przykładu dwie giełdy polskojęzyczne oferujące handel Bitcoinem: popularniejszą BitBay oraz mniej znaną Abucoins. Przyjrzyj się poniższym tabelom.

Tak jak wcześniej opisywałem różnicę cenową (Price), w tym porównaniu również ona występuje. Bardziej interesująca jest kolumna „Volume (24)”, która pokazuje kolosalną różnicę w obrocie parą BTC/PLN na obu giełdach. Zdecydowanie większa płynność, w ostatnich 24 godzinach, występuje na BitBay – 26 295 800$, w porównaniu z Abucoins – 921 582$.

Wybór giełdy pod względem dostępnych kryptowalut

Zapewne w tym momencie zwolennicy innych kryptowalut się oburzyli, że skupiam się jedynie na Bitcoinie.

Przyjmując odmienny punkt patrzenia na sytuację kryptowalutową, skupmy się nad wyborem giełdy pod względem walut cyfrowych, jakie są przez nią udostępniane w handlu. Skupię się na ponownym porównaniu giełdy BitBay oraz Abucoins, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.

Bitbay oferuje 21 par walutowych, z czego tylko 8 wyszczególnionych kryptowalut – Bitcoin, Lisk, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, GameCredits, Dash oraz Bitcoin Gold (nieujęty w tabeli).

Natomiast Abucoins zapewnia znacznie szerszy wachlarz dostępnych do handlu kryptowalut, ze zmniejszonym zróżnicowaniem par walutowych.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej giełdy do handlu walutami cyfrowymi nie jest łatwy. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników wpływających m. in. na płynność rynku oraz dostęp do ilości kryptowalut, która nam odpowiada. Pamiętaj, że to Ty jesteś dla siebie najlepszym doradcą inwestycyjnym i to Tobie powinna odpowiadać przyjęta strategia inwestycyjna.

Wiele osób rejestruje się na mało znanych, zagranicznych giełdach, próbując wykorzystać okazje kupna nowych walut cyfrowych po niskiej cenie z nadzieją na szybki wzrost oraz powtórzenie chociaż w niewielkim stopniu sukcesu Bitcoina. To rozwiązanie może być opłacalne, ale z całą pewnością jest bardzo ryzykowne.

Zarejestrowanie na jednej giełdzie nie wiąże Cię z nią na zawsze! Nic nie przeszkadza w posiadaniu wielu kont na różnych dostępnych parkietach giełdowych oraz przesyłaniu kryptowaluty pomiędzy giełdami za pomocą wypłat i wpłat poprzez portfel kryptowalutowy. Na różnicach kursowych związanych z odmiennymi giełdami również da się zarobić, jeśli prowizje nie są za wysokie, a czas przesyłania nie jest wydłużony.

Pamiętaj, żeby trzymać się naszej żelaznej zasady: „Inwestuj w to, co rozumiesz”.

Zapraszam do komentowania i życzę udanych inwestycji.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *