Top 10 największych platform do wydobywania kryptowalut

Górnicy kryptowalut jest to grupa współpracujących ze sobą osób, która zgadza się na współdzielenie nagrodami związanymi z wydobycia kryptowalut, proporcjonalnie do udostępnionej mocy obliczeniowej. Żeby zostać górnikiem należy posiadać odpowiedni sprzęt oraz należeć do odpowiedniej grupy górników poprzez platformę wydobywczą.

Zanim zajmiemy się charakterystyką 10 najlepszych platform wydobywczych, należy pamiętać, że większość tego typu usług zlokalizowanych jest w Chinach, przez co wiele z nich posiada jedynie chińskie strony internetowe oraz wsparcie techniczne. Centralizacja tego typu platform w Chinach jest obecnie jednym z największych problemów kryptowalut. Obecnie istnieje około 20 głównych platform górniczych, a aż 81% znajduje się właśnie w Państwie Środka.

Zobacz też: Podstawowe błędy inwestorów.

Poniższa lista 10 najpopularniejszych platform oparta jest na danych statystycznych dotyczących wydobycia Bitcoina.

Zobacz też: Portfele kryptowalut.

BTC.com

BTC.com jest największą publiczną platformą, umożliwiającą wydobywanie kryptowalut. Właścicielem jest firma Bitmain, założona w 2013 roku w Pekinie, specjalizująca się w technologii Blockchain oraz sztucznej inteligencji (AI).

SlushPool

SlushPool jest najstarszą publiczną platformą, dzięki której zwykli użytkownicy są w stanie wydobywać kryptowaluty, głównie BTC oraz ZEC. Głównym przedstawicielem platformy jest czeski przedsiębiorca, który kojarzony jest również z technologiczną firmą Braiins Systems.

AntPool

AntPool jest kolejną chińską platformą wydobywczą, należącą również do firmy Bitmain. Górnicy wykopali za pomocą AntPool około 25% wszystkich bloków Bitcoina.

BTC.top

Jest to część platformy zajmującej pierwsze miejsce na naszej liście. Niestety nie została udostępniona dla wszystkich użytkowników, przez co uznana jest za prywatną sieć.

F2pool

To kolejna chińska platforma, założona w kwietniu 2013 roku w Pekinie. Założycielami platformy są Discusfish i Wang Chun, którzy uważani są za pierwszych liderów zajmujących się opinią branży Blockchain w Chnach.

ViaBTC

Viabtc Technology Limited została założona w maju 2016 roku, co czyni ją jedną z najmłodszych platform znajdujących się w czołówce rankingu. Platforma umożliwia wydobycie 8 najpopularniejszych kryptowalut: BTC, BCH, LTC, ETH, ETC, ZEC, DASH, BTM.

Poolin

Jest częścią firmy Blobkin, której założycielem okazuje się być były dyrektor wykonawczy w BTC.com z Bitmain. Blockin to globalna platforma online umożliwiająca dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii i aplikacji kryptowalutowych. Kraj pochodzenia Chiny.

Bitclub.Network

Kolejna, pod względem wielkości, platforma to założona w 2014 Bitclub.Network, która niestety nie jest godna polecenia. Bardziej niż typowe środowisko wydobywcze, uważana jest jako internetowe oszustwo finansowe (High Yield Investment Program), oparte na piramidzie finansowej. Kraj pochodzenia Islandia.

DPool

Kolejna platforma pochodząca z Chin. Niestety skierowana jest w głównej mierze do użytkowników chińskiego pochodzenia. Ponadto strona internetowa platformy wykonana jest w 100% w języku chińskim, bez możliwości automatycznego tłumaczenia.

Bixin

Platforma wydobywcza Bixin Pool powiązana jest z HK Bixin Network Technology, firmą zajmującą się tworzeniem mobilnego środowiska Blockchain.

Zgodnie z powyższymi danymi, Chiny wydobywają najwięcej kryptowalut, a tym samym mieszkańcy tego kraju posiadają najwięcej kryptowalut w porównaniu z innymi państwami. Te ogromne dysproporcje spowodowane są niskimi cenami za energię elektryczną, dzięki czemu chińscy górnicy mogą uzyskać większy procent mocy obliczeniowej. Panuje pogłoska, że chińskie firmy energetyczne przekazują swoje nadwyżki energii na koparki kryptowalutowe, w celu uniknięcia zmarnowania się zmagazynowanej energii.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *