Technologia Blockchain w transporcie lotniczym

FedEx Corporation, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek, testuje technologię śledzenia dużych, wartościowych ładunków opartej na technologii Blockchain.

Dyrektor wykonawczy Fred Smith powiedział na konferencji w Nowym Jorku:

„Jesteśmy przekonani, że ma on duże, duże implikacje w łańcuchu dostaw, transporcie i logistyce. To kolejna granica, która całkowicie zmieni światowe łańcuchy dostaw”.

Blockchain wykorzystuje kod komputerowy do rejestrowania każdego kroku transakcji i dostawy w stałym cyfrowym rejestrze, zapewniając transparentność. Księgi głównej nie można zmienić, chyba że wszystkie zainteresowane strony wyrażą na to zgodę, ograniczając powszechne spory dotyczące takich kwestii, jak znaczniki czasu, płatności i odszkodowania.

Zainteresowanie FedEx w blockchain i Internet of Things (Internet rzeczy – koncepcja, wedle której indywidualne podmioty mogą gromadzić, przetwarzać oraz wymieniać między sobą dane za pośrednictwem np. sieci komputerowej) są częścią strategii firmy mającej na celu poprawę obsługi klienta i przeciwdziałanie konkurencji, powiedział Smith. FedEx współpracuje z organizacją Transport Alliance, która stara się ustanowić standardy branżowe dotyczące korzystania z technologii Blockchain w transporcie.

Blockchain ma potencjał obniżenia kosztów transakcji, przyspieszenia procesów i uwolnienia kapitału obrotowego, zgodnie z sojuszem.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *