Sława NBP w świecie kryptowalut

Do niedawna, mianowicie w roku 2017, Polskę w świecie kryptowalut rozpoznawano dzięki giełdzie Bitfinex, która jeden ze swoich rachunków bankowych założyła w polskim Banku Spółdzielczym. Dzisiaj rozpoznawani jesteśmy dzięki ujawnionym działaniom Narodowego Banku Polskiego w sprawie walki z kryptowalutami.

Ujawnienie zapoczątkował użytkownik serwisu Wykop.pl. Wnioskował on do NBP o informacje na temat realizacji kampanii informacyjnej dotyczącej kryptowalut, a otrzymaną po około dwóch miesiącach odpoweidź umieścił w serwisie. Oto link: http://www.wykop.pl/ramka/4166199/nbp-wydal-prawie-100tys-zlotych-na-youtuberow-krytykujacych-kryptowaluty/

Mówi ona, że Narodowy Bank Polski przeznaczył na realizację kampanii 91 221,99 zł brutto, współpracując ze spółką Gamellon sp. z o. o., Google Ireland Limited oraz Facebook Ireland Limited.

Zapewne Google oraz Facebook są dla wszystkich znane, natomias Gamellon jest „siecią partnerską YouTube skupiającą się na wspieraniu graczy”.

Wieść błyskawicznie rozeszła się po całym globie, a serwisy anglojęzyczne nie oszczędziły sobie komentarzy. Dla przykładu CNN pisał o zaistaniałej sytuacji następująco: „Polski Bank Centralny przyznaje się do sponsorowania kampanii na temat kryptowalut” (https://www.ccn.com/polands-central-bank-admits-sponsoring-smear-campaign-cryptocurrencies/), albo coinivore.com: „Manipulacja na rynku: Polski Bank Centralny potajemnie płacił youtuberom za FUD na rynku kryptowalut” (https://coinivore.com/2018/02/19/market-manipulation-polands-central-bank-secretly-paid-youtubers-fud-cryptocurrency-markets/).

FUD (z ang. fear, uncertainty, doubt, czyli strach, niepewność, zwątpienie) to czysta manipulacja, która polega na podawaniu fałszywych informacji w celu wywołania paniki.

Po całym zajściu nasuwają się smutne wnioski, że Narodowy Bank Polski, jako instytucja stojąca na straży pieniądza, powinna świecić przykładem do naśladowania, a tymczasem przeprowadza utajnioną kampanię antykryptowalutową.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *