Rekordowa ilość „bankomatów” Bitcoin

Pomimo, iż obecny rok jest mniej sprzyjający dla Bitcoina oraz innych kryptowalut, rynek walut cyfrowych cały czas się rozwija, dzięki czemu dostęp do jego walorów jest coraz bardziej powszechny. Coraz bardziej popularne stają się „bankomaty”, w których można szybko zakupić lub sprzedać określone kryptowaluty, m. in. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dash (DASH), czy też Litecoin (LTC).

Najnowsze dane pochodzące z serwisu Coinatmradar pokazują, że spadki cen kryptowalut na świecie nie wpłynęły negatywnie na tempo instalowania bankomatów. Witryna Coinatmradar dostarcza szczegółowe informacje na temat wcześniej wspomnianych urządzeń ATM (Automated Teller Machine) przeznaczonych do wpłat oraz wypłat kryptowalut, ich specyfikacji, lokalizacji oraz obsługiwanych kryptowalutach przez każde urządzenie.

Zobacz też: Rodzaje portfeli krytpowalutowych.

Dane pokazują, że obecnie na całym świecie znajduje się 3508 zarejestrowanych urządzeń ATM obsługujących Bitcoina.

Co więcej, z tych zainstalowanych urządzeń obsługiwane są następujące kryptowaluty:

  • Litecoin (LTC) – 1738 (49,5%);
  • Ethereum (ETH) – 1121 (32%);
  • Bitcoin Cash (BCH) – 814 (23,2%);
  • Dash (DASH) – 424 (12,1%);

Warto zauważyć, że ilość urządzeń płatniczych stale rośnie w zaskakująco szybkim tempie. Pod koniec 2016 roku, ilość „bankomatów” nie przekraczała 950 sztuk. Koniec roku 2017 przyniósł ponad dwukrotnie większy wynik – 2090 sztuk. Mamy początek trzeciego kwartału 2018 roku, a ilość urządzeń ATM zbliża się ku kolejnemu podwojeniu ilości. Taka kolej rzeczy świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu rynkiem kryptowalutowym.

Dane statystyczne obrazują, iż zdecydowanym liderem w posiadaniu urządzeń ATM jest Ameryka Północna, która koncentruje aż (2604) 74,23% „bankomatów” na swoim terenie. Następna jest Europa z wynikiem (739) 21,07%. Zdumiewające jest, że Polska (24), mimo niezajmowania czołowego miejsca, nie znajduje się również na samym końcu listy. Przegoniliśmy takie państwa jak Holandia, Finlandia czy Japonia.

W Polsce, urządzenia służące do wpłat oraz wypłat kryptowalut można przede wszystkim spotkać w większych miastach, m. in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi czy Białymstoku. Dokładne lokalizacje podane są na interaktywnej mapie serwisu Coinatmradar.

Z nowego raportu możemy założyć kilka rzeczy, takich jak wzrost popytu na kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pośrednictwem „bankomatów” oraz, że model biznesowy wydaje się również opłacalny dla producentów pomimo spadku ogólnej wyceny walut cyfrowych.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *