Raj podatkowy dla posiadaczy kryptowalut

W związku z narastającymi problemami podatkowymi w Polsce oraz nadinterpretacją dotychczasowych przepisów podatkowych w świetle rozliczenia zysków z wymiany kryptowalut, postanowiłem znaleźć i wyszczególnić kraje, w których podatnicy nie mają takiej komplikacji.

1. Białoruś

Białoruś jest bezapelacyjnym rajem dla posiadaczy walut cyfrowych. Prezydent kraju, Alaksandr Łukaszenka, 22 grudnia 2017 roku zalegalizował kryptowaluty, włącznie z ICO oraz smart contract. Dodatkowo zadeklarował, że „wydobywanie” kryptowalut oraz handlowanie nimi będzie zwolnione z podatku przez następne 5 lat.

2. Dania

Dania bez wątpienia należy do grupy krajów najbardziej przyjaznych dla osób inwestujących w waluty cyfrowe. Zyski z obrotu Bitcoinem, Ethereum oraz innymi kryptowalutami całkowicie pozbawione są jakichkolwiek podatków – a wszystko zgodnie z panującym prawem.

Flaga Danii

3. Singapur

Miasto-państwo Singapur, położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, nie posiada żadnego oficjalnego statusu prawnego, regulującego rozliczenia podatkowe walut cyfrowych, co czyni je kompletnie zwolnione od podatku od zysków kapitałowych.

4. Słowenia

Słowenia jest kolejnym rajem podatkowym. W tym kraju zyski od obrotu kryptowalutami nie są opodatkowane w przypadku inwestorów indywidualnych. Niestety firmy oraz osoby otrzymujące wynagrodzenie w Bitcoinach muszą rozliczyć się z państwem. Zasady podatkowe na Słowenii pojawiły się bardzo dawno, bo w 2013 roku i nie były od tego czasu aktualizowane.

5. Niemcy

Niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że Bitcoin jest zwolniony z podatku, jeśli używany jest jako środek płatniczy. Kryptowaluty zostały uznane za formę waluty, którą można wykorzystać do celów prywatnej sprzedaży. Identyczną interpretację przyjęła Japonia.

Jeśli słyszałeś o innych krajach, w których nie obowiązuje podatek od kryptowalut – napisz w komentarzu.

Co o tym sądzisz?

Jedna myśl na temat “Raj podatkowy dla posiadaczy kryptowalut

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *