Portfele kryptowalut

Pierwszym krokiem, rozpoczynającym przygodę z kryptowalutami, jest wybór sposobu ich magazynowania – portfele kryptowalut. Większość giełd umożliwiających handel kryptowalutami zapewnia również usługę przechowywania walut cyfrowych. Ma to swoje plusy i minusy, jednakże w celu ograniczenia ryzyka kradzieży przez hakerów, warto zastanowić się nad własnym portfelem. W ramach zobrazowania ryzyka – giełda Mt. Gox została dwukrotnie okradziona: w 2011 roku na kwotę około 500 000 BTC oraz w 2013 roku na kwotę 850 000 BTC. Była to największa kradzież kryptowalut w historii.

Podział portfeli waluty cyfrowej

Portfele można podzielić na 5 rodzajów:

 • Portfele komputerowe:
  • Pełne;
  • Niepełne.
 • Portfele mobilne;
 • Portfele przeglądarkowe;
 • Portfele offline;
 • Portfele sprzętowe.

Portfele komputerowe – są one instalowane na komputerze w formie aplikacji, co przekłada się na ich niską mobilność, ponieważ możemy z nich korzystać jedynie na danym komputerze. Dodatkowo wyróżniamy:

 • Pełne – przechowujące cały łańcuch Blokchain. Charakteryzują się długim czasem synchronizacji. Do pełnej instalacji niezbędne jest udostępnienie bardzo dużej pamięci dysku na komputerze (Rozmiar Blockchain dla Bitcoina na dzień 16.12.2017 to 147 Gb). Przykładem takiego portfela jest oryginalny portfel Bitcoina – Bitcoin Core;
 • Niepełne – różni się od pełnych portfeli komputerowych tym, że nie jest wymagane pobieranie całego łańcucha bloków na swój komputer. Przechowywany jest on na serwerach internetowych. Charakteryzuje się szybką synchronizacją oraz niewielkim zajmowaniem miejsca na dysku. Przykładem jest portfel Electrum.

Portfele mobilne – są one instalowane w formie aplikacji mobilnej na telefony oraz tablety. Charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, dużą mobilnością oraz dostępem. Co więcej, niektóre z nich umożliwiają np. zapłatę w sklepie stacjonarnym (honorującym kryptowalutę) lub też opłacenie zamówienia w Internecie za pomocą kodu QR. Przykładowo: dla Androida Mycelium, dla IOS Breadwallet.

Portfele przeglądarkowe – portfel tego typu udostępniany jest przez serwis świadczący usługi przechowywania kryptowalut. Jedyne co potrzebujemy do obsługi tego typu portfela jest dostęp do przeglądarki oraz Internetu, bez znaczenia czy korzystamy z komputera, telefonu, tabletu. Tego typu portfele cechują się najwyższą mobilnością, niestety kosztem bezpieczeństwa. Przykładem portfela przeglądarkowego jest Coinbase.com.

Portfele offline – zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie walut cyfrowych, dzięki odłączeniu od Internetu. Wiodącym dostępnym dostawcą tego rozwiązania jest PaperWallet. Umożliwia fizyczne wydrukowanie „banknotu” o określonym nominale, unikalnego adresu bitcoin wraz z kodem QR oraz kluczem prywatnym.

Portfele sprzętowe – w postaci kluczy USB (są niewiele większe od pendrive’a). Również charakteryzują się dużym bezpieczeństwem. Z portfeli sprzętowych możemy korzystać na dowolnym komputerze, posiadającym gniazdo USB. W odróżnieniu do portfeli mobilnych, portfelami sprzętowymi nie da się płacić w restauracjach czy sklepach stacjonarnych. Przykładem tego typu portfela jest urządzenie marki Trezor.

Podsumowanie

W poniższej tabeli przedstawiłem gradację wymienionych portfeli w zależności od cechy charakterystycznej: bezpieczeństwa, mobilności, zajmowanego miejsca na dysku, synchronizacji.

5 – Bardzo wysoki poziom

4 – Wysoki poziom

3 – Średni poziom

2 – Niski poziom

1 – Bardzo niski poziom

Wybierając portfel do przechowywania walut cyfrowych należy sobie zadać dwa zasadnicze pytania:

Jak dużą sumą kryptowaluty mamy zamiar obracać?

Czy nasze zagrania na giełdzie będą krótkoterminowe, czy długoterminowe?

Pierwsze pytanie tyczy się oczywiście bezpieczeństwa. Im większą kwotę zdecydujesz się zainwestować, tym większy powinien być współczynnik bezpieczeństwa portfelu przed kradzieżą. Drugie natomiast dotyczy bezpośrednio mobilności oraz dostępu do portfela. Im częściej planujesz dokonywał transakcji na rynku walut cyfrowych, tym większą mobilnością powinien cechować się Twój portfel.

Jak pewnie zauważyłeś mobilność nie idzie w parze z bezpieczeństwem. Pamiętaj, że na rynku walut cyfrowych również występuje ryzyko inwestycyjne. Wystrzegaj się inwestowania w instrumenty, których nie rozumiesz.

Życzę udanych inwestycji i zapraszam do lektury oraz komentowania.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *