PKO Bank Polski planuje wykorzystać technologię blockchain

Jeden z największych polskich banków oficjalnie ogłosił współpracę z polsko-brytyjską firmą Coinfirm, która opracowuje dedykowane rozwiązania typu blockchain, takie jak np. „Trudatum” – platformę do rejestrowania oraz weryfikacji własności i autentyczności wszelkiego rodzaju dokumentów, plików lub danych.

Umowa podpisana przez bank PKO oraz fintech Coinfirm w celu wdrożenia w banku technologii blockchain do potwierdzania dokumentów udostępnionych klientom, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.

Głównym powodem wprowadzenia nowoczesnej technologii jest oczywiście cięcie kosztów. Związane jest to głównie z koniecznością zmiany korespondencji papierowej na cyfrową. Standardowa wysyłka np. zmiany regulaminu czy tabeli opłat i prowizji kosztuje znacznie więcej niż zapis dokumentu na publicznym blockchainie. Ponadto, koszty rosną wraz z nowymi klientami, a bank obsługuje obecnie ponad 9 mln klientów.

Dodatkowe emocje w sektorze bankowym wywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, informujący, że dzisiejsze narzędzia umożliwiające klientowi przechowywanie oraz odtwarzanie adresowanych do niego informacji, np. mailingi oraz udostępnianie dokumentacji za pomocą bankowości elektronicznej, nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia.

Interesująca okazała się opinia Anny Streżyńskiej, prezesa firmy MC2 Solutions, zajmującej się rozwiązaniami w sektorze IT. W komentarzu stwierdziła, że ​​banki są bardziej zainteresowane wykorzystaniem Blockchain do systemów zarządzania dokumentami, ponieważ istniejące narzędzia informowania klientów nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Metody takie jak wiadomości e-mail lub powiadomienia na stronie mogą być podatne na modyfikację i usunięcie danych.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów!

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *