Pierwszy bank kryptowalutowy

Binance, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie według wartości rynkowej, bierze pięcioprocentowy udział w tworzeniu pierwszego zdecentralizowanego banku, opartego na technologii blockchain – Founders Bank.

Nowy bank ma powstać oczywiście na Malcie, państwo śródziemnomorskie uważane jako „najbardziej przyjazne dla kryptowalut oraz technologii blockchain”. Twórcy pomysłu planują zawrzeć współpracę z berlińską platformą Neufund, której współzałożycielką jest Polka – Zoe Adamovicz.

Wysiłek zmierzający do połączenia branży krypto z bankowością konwencjonalną to najnowszy impuls Binance, którego dyrektor generalny Changpeng Zhao w zeszłym tygodniu oświadczył, iż platforma spodziewa się zwiększenia się zysku z 500 milionów dolarów do 1 miliarda dolarów w 2018 roku.

Binance i inni promotorzy maltańskiego projektu blockchain podkreślili, że mają w planach przekształcić startup w pierwszy zdecentralizowany i wspólnotowy bank na świecie – pod warunkiem, że uzyska niezbędne pozwolenia, mianowicie licencję od organów regulacyjnych na Malcie, członka Unii Europejskiej oraz zgody od Europejskiego Banku Centralnego.

Jednakże o poparcie ze strony Maltańczyków nie muszą się martwić. Silvio Schembri, młodszy minister ds. usług finansowych, gospodarki cyfrowej i innowacji w Biurze Premiera Malty, oświadczył:

„Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani jako miejsce pierwszego globalnego banku, którego właścicielem jest społeczność”. 

Zgodnie z tym co powiedział minister, właścicielem banku nie będzie jedna organizacja czy korporacja. Zamiast tego bank będzie należał do klientów, którzy będą mieli wpływ na kierunki rozwoju kolejnych rozwiązań.  

Marc Oswald, globalny strateg w londyńskim ADM Investor Services International, podsumował:

„Jest to fascynująca koncepcja. Nie sądzę, żeby nie nazywać tego przełomowym momentem…”

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *