Kryptowaluty – w oparciu o Bitcoina

W roku 2017 zrobiło się bardzo głośno o pewnych „instrumentach finansowych” – kryptowalutach. Już chyba każda osoba, posiadająca dostęp do Internetu, słyszała pojęcie Bitcoin czy waluta cyfrowa. Mimo, że są one powszechnie znane, to znaczna część populacji nie ma zielonego pojęcia jak to działa, bezmyślnie inwestując swoje oszczędności. Z tego powodu postanowiłem wytłumaczyć czytelnikom zasady działania kryptowalut, ponieważ trzymamy się złotej zasady, że inwestujemy tylko w to co rozumiemy.

Bitcoin

Najpopularniejszą i zarazem pierwszą powstałą kryptowalutą jest wcześniej wspomniany Bitcoin, to też dzisiejsza charakterystyka będzie opierała się na tym przykładzie. Bitcoiny powstały w 2009 roku, a pierwszy blok został „wykopany” w styczniu. Nowopowstały rodzaj pieniądza korzysta z technologii peer-to-peer (P2P), co odróżnia go od powszechnego systemu bankowego, gdzie istnieje centrala pośrednicząca. W P2P wszyscy użytkownicy są sobie równi.

Dzięki temu, że transakcje wykonywane są bez pośredników (np. banków) są zawierane bardzo szybko. Warto wspomnieć o tym, że tylko właściciel może dokonać przelewu, ponieważ tylko on ma dostęp do kodu prywatnego. Dodatkowo transakcje nie działają wstecz, więc raz otrzymanych bitcoinów nie można nam odebrać.

Transakcje zapisywane są na jawnym rejestrze, zwanym blockchainem (z ang. łańcuchem bloków). Składa się on z bloków i ma charakter swego rodzaju łańcucha. Informacje zapisują się w bloku danych, który po nasyceniu zamyka się i otwiera kolejny, potem kolejny itd. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym zapisywane są dane transakcyjne np. kupno/sprzedaż kryptowalut. Głównym zadaniem blockchaina jest utrzymanie zbiorowej „księgi rachunkowej” transakcji internetowych, która jest rozproszona po całej sieci, w identycznych kopiach.

Dlaczego blockchain jest bezpieczny?

Po pierwsze wszystkie transakcje, od momentu powstania są publiczne, ale dostępne jedynie w ramach praw dostępu określonego użytkownika posiadającego klucz prywatny. Po drugie transakcje w blockchainie są nieodwracalne. Próba zmiany jednego bloku wymaga zmianę całego następującego po nim łańcucha. Węzły blockchain w procesie uzgadniania odkryją wystąpienie w jednej z kopii księgi transakcji niezgodnej z zapisami w sieci i odrzucą uwzględnienie jej w łańcuchu bloków.

Skąd się biorą Bitcoiny?

Zdecydowaną zaletą kryptowalut typu Bitcoin jest ich ograniczona ilość do wytworzenia. Maksymalna ilość monet dostępna do „wykopania” to 21 milionów. Po raz kolejny pojawiło się słowo „kopać”, a to dlatego, że generowanie monet przypomina kopanie jakiegoś kruszcu np. złota (oczywiście w przenośni). Kopanie Bitcoinów polega na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą urządzeń o określonej mocy obliczeniowej (tzw. koparek). Dzięki temu proces miningu zabezpiecza funkcjonowanie całej sieci, utrzymuje synchronizację w Blockchain i pozwala na przetwarzanie transakcji. Wydajność koparek mierzona jest w haszach na sekundę (H/s) i w dniu dzisiejszym wynosi około 1 500 000 TH/s.

Aktualna nagroda dla „górników” za dodanie bloku do łańcucha wynosi 12,5 BTC. Wydawałoby się, że nie ma prostszego sposobu na zarabianie – wystarczy postawić koparkę i nic nie musimy robić. Od pewnego czasu sprawa dość mocno się skomplikowała, ponieważ proces wydobycia regulowany jest przez algorytm systemu, który dostosowuje trudność wydobycia do mocy obliczeniowej całej sieci komputerów. W dniu dzisiejszym sieć jest ogromna i przerasta moc obliczeniową serwerów Google. Uwzględniając cenę sprzętu, w jaki chcemy zainwestować, jego moc obliczeniową, wartość niezbędnego prądu oraz trudność kopania, może okazać się, że zwrot poniesionych kosztów będzie bardzo odległy w czasie.

Wspomniałem o ograniczonej podaży – 21 milionów BTC. To jest absolutnie za mała ilość jednostek jak na walutę, która w przyszłości ma otrzymać status waluty świtowej. W związku z tym jedne Bitcoin został podzielony na 100 000 000 mniejszych jednostek zwanych satoshi, co nie wyklucza dalszego podziału w razie potrzeby.

Tak więc wygląda zasada działania kryptowalut opartych na Blockchainie. Według mnie jest to interesujący sposób zawierania transakcji, który całkowicie omija instytucje finansowe.

A jak można zarobić na kryptowalutach? O tym dowiesz się w kolenym wpisie.

Zapraszam do lektury oraz komentowania.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *