Kryptowaluty to „zła forma pieniędzy” dla terrorystów

Amerykańska Podkomisja ds. Terroryzmu i Nielegalnych Finansów przeprowadziła spotkanie, którego celem było omówienie różnych metod finansowania terroryzmu. Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym Komitetu ds. Usług Finansowych, głównym tematem rozmów były sposoby przekazywania funduszy przez terrorystów, w tym tradycyjne instytucje finansowe oraz tzw. metody półformalne, takie jak system wymiany hawala, a także kryptowaluty.

Zobacz też: Top 10 najlepszych platform do wydobywania kryptowalut.

System wymiany Hawala to system szybkich transferów pieniężnych oparty o sprawne przesyłanie pieniędzy między tzw. Hawaladarami, na zasadzie zadłużenia. Ten system najprościej opisać przykładem. Amir jest imigrantem pracującym w Berlinie, który chce wysłać 1000€ swojej rodzinie na Bliskim Wschodzie. Niestety wysłanie takiej kwoty tradycyjnym systemem bankowym wiązałoby się z licznymi opłatami oraz prowizjami, które mogłyby pochłonąć nawet 20% kwoty. Ponadto czas trwania takiego przelewu trwałby nawet kilka dni. Z tego powodu Amir decyduje się skorzystać z systemu Hawala. Przekazuje 1000€ hawaladarowi w Berlinie, który ustala miejsce i czas odbioru gotówki od innego hawaladara w rodzinnym mieście Amira. Żona Amira otrzymuje instrukcje niezbędne do odbioru gotówki – czas, miejsce, hasło. Cały proces trwa zaledwie kilka godzin, a wypłacający hawaladar pobiera niewielką opłatę za transfer.

Jednakże, podczas spotkania komisji stwierdzono, iż liczne próby Państwa Islamskiego i innych grup terrorystycznych, które starały się pozyskać fundusze za pośrednictwem kryptowalut, skończyły się porażką.

Yaya Fanusie, dyrektor ds. Analiz Centrum Fundacji Obrony Demokracji (FDD), podkreślił, że większość terrorystów, zwłaszcza tych czynnie biorących udział w bitwach, żyje w środowiskach pozbawionych możliwości obsługi transakcji kryptowalutowych. W związku z tym używanie gotówki jest bardziej poręczne w przypadku zakupów towarów.

Jednakże mimo stwierdzenia, że kryptowaluty są „marną formą pieniędzy dla dżihadystów”, a „zimna twarda gotówka nadal jest królem”, Fanusie przyznał, że „istnieje wiele przykładów kryptowalutowych kampanii finansowania terrorystów”.

Zobacz też: Pierwszy bank kryptowalutowy.

Ponadto, ekspert stwierdził, że w celu zwalczania potencjalnego finansowania terrorystów za pomocą kryptowalut, organy rządowe USA, odpowiedzialne za wykrywanie tego typu przypadków, powinny rozszerzyć swoje umiejętności w analizowaniu transakcji kryptowalutowych.

Fanusie zauważył:

„Przygotowując się teraz do coraz częstszego używania kryptowalut przez terrorystów, USA mogą ograniczyć możliwość przekształcenia cyfrowych rynków walutowych w rezerwę nielegalnego finansowania.”

W tym momencie Fanusie wydawał się polecać władzom USA skupienie się na mniejszych giełdach kryptowalutowych, które według niego znacznie wpływają na pranie brudnych pieniędzy.

Wcześniej w tym roku gigant zarządzania ryzykiem LexisNexis nawiązał współpracę z giełdą Blockbid, aby wprowadzić rozwiązanie bezpieczeństwa dla giełd nazwanych „Trade with Confidence” („Handluj z zaufaniem”), które ma na celu zapobieganie finansowaniu terroryzmu, a także innym nielegalnym działaniom.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *