Iran chce ominąć amerykańskie sankcje używając kryptowalut

Irański rząd twierdzi, że krytpowaluty są obiecującym rozwiązaniem uniknięcia wpływu dolara amerykańskiego oraz zastąpienia międzybankowego systemu SWIFT.

SWIFT, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, to założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie, pośredniczące w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami oraz innymi instytucjami finansowymi na całym świecie.

Przewodniczący Komisji Gospodarczej Parlamentu Iranu powiedział na spotkaniu w Moskwie, że irańskie władze rozważają wykorzystanie walut cyfrowych w operacjach handlu międzynarodowego, w szczególności z Rosją. Cała operacja ma pomóc w ominięciu amerykańskich sankcji nałożonych na Iran.

Dmitrijem Mezentsevem, szefem komitetu ds. polityki gospodarczej Federacji Rosyjskiej, powiedział podczas spotkania w Moskwie:

„W ciągu ostatniego roku lub dwóch odbyło się wiele rozmów na temat korzystania z kryptowalut. Jest to jeden z dobrych sposobów na ominięcie korzystania z dolara amerykańskiego, a także zastąpienie systemu SWIFT. Zarządziliśmy Bankowi Centralnemu w Iranie, aby rozpocząć opracowywanie propozycji dotyczących korzystania z kryptowalut.”

Dodatkowo przewodniczący komisji Iranu stwierdził, że niewykluczone jest rozszerzenie interakcji między nowymi systemami płatniczymi obu krajów, rosyjskim systemem Mir i irańskim Shetabem. Według Mezentseva dyskusja na ten temat będzie kontynuowana na posiedzeniu grupy roboczej ds. Współpracy finansowej i międzybankowej, która odbędzie się w Teheranie w dniu 5 lipca.

Warto również wspomnieć o fakcie, iż niewielu jest użytkowników walut cyfrowych w Iranie, mimo to aż 2,5 miliarda dolarów zostało wysłanych w celu zakupu kryptowalut.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *