Everipedia – unowocześniona encyklopedia z technologią Blockchain

Powszechnie znana wirtualna encyklopedia Wikipedia ma poważnego rywala – Everipedia, która niesie ze sobą wsparcie technologii Blockchain, dzięki której może nagradzać użytkowników za dodawanie wpisów oraz udostępnianie informacji.

Firma Everipedia oficjalnie wprowadziła swoją długo oczekiwaną encyklopedię online, wykorzystującą technologię EOS.IO, która nagradza użytkowników za pomocą tokenów za dostarczanie oraz edytowanie artykułów. Te tokeny uprawniają posiadacza do głosowania w sieci.

Zobacz też: Portfele kryptowalut.

Widząc siebie jako alternatywę dla Wikipedii, Everipedia ma na celu zdemokratyzowanie modelu encyklopedycznego oraz zachęcanie czytelników do dostarczania treści informacyjnych. Ponadto założyciele nowego pomysłu twierdzą, że decentralizacja uniemożliwi cenzurowanie sieci. System nagradzania ma za zadanie zapewnienia bardziej inkluzyjnej encyklopedii, której każdy może być częścią, bez dodatkowych darowizn oraz reklam.

Przedstawiciel medialny oraz współzałożyciel Everipedii, dr Larry Sanger, w przygotowanym oświadczeniu powiedział:

„Jesteśmy dumni, że chcemy uwolnić naszą minimalnie rentowną sieć, która umożliwia użytkownikom głosowanie i tworzenie artykułów w sposób zdecentralizowany po raz pierwszy”.

Użytkownicy, chcący odegrać rolę w projekcie, potrzebują jedynie konta EOS oraz tokenów IQ do tworzenia treści oraz głosowania na iqnetwork.io. Zgodnie z tym co przedstawił Sam Kazemian, współzałożyciel oraz prezes Everipedii, już 16,8 miliona IQ zostało wystawionych przez użytkowników sieci. Z kolei Theodor Forselius, CEO i współzałożyciel, dodał, że Everipedia pomoże zdecentralizować globalną wiedzę na temat Blockchain.

Projekt rozpoczął się w 2015 roku. Kazemian i Forselius dołączyli do Mahbod Maghadam i Travisa Moore’a w 2015 roku, aby stworzyć Everipedia jako bardziej wszechstronną alternatywę dla Wikipedii.

Everipedia ma już miliony unikalnych miesięcznych odwiedzających i około 6 milionów artykułów encyklopedycznych, przekraczających angielską Wikipedię. Strona zawiera także ponad 8000 wolontariuszy i redaktorów działających za pośrednictwem sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Reddit i Telegram.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *