Bitcoin Pizza Day

Zwolennicy kryptowaluty Bitcoin (BTC) na całym świecie świętują dziś ósmą tzw. „Bitcoin Pizza Day”. Dokładnie 22 maja 2010 roku, Laszlo Hanyecz dokonał pierwszego udokumentowanego zakupu dobra materialnego używając Bitcoinów, a tym dobrem okazały się dwie duże pizze.

W tym dniu wycena Bitcoina sięgała zaledwie 0,004$, czyli ponad 2 000 000 razy mniej od dzisiejszej ceny 8 200 $. Zakup pizzy wyniósł Hanyecza 41$, czyli 10 000 BTC.

W tamtych czasach nikt nie podejrzewał, że rozwój kryptowaluty na świecie osiągnie tak wysoki poziom. Została ona stworzona przez Satoshiego Nakamoto jako zwyczajny eksperyment, udowadniający możliwość stworzenia zdecentralizowanej, niezależnej od banków waluty. W 2010 roku mało kto w ogóle słyszał o technologii blockchain, a rynek wymiany wcale nie istniał.

Uroczyste wydarzenie w historii Bitcoina, a zarazem fatalna transakcja Hanyecza wzbudziła więcej podziwu niż kpiny. Komentatorzy zauważyli z czasem, że bez takiego pionierskiego użycia Bitcoin nie skalowałby się do tego zjawiska w 2018 roku.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *