„Wyciek” danych na Facebooku

Prawie o 8% spadł kurs akcji Facebooka notowanego na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Głównym powodem spadku jest wiadomość o wykorzystaniu przez firmę Cambridge Analytica swojej witryny do nielegalnego zebrania 50 milionów profili użytkowników Facebooka. Według stooq.pl notowania Facebooka spadły z piątkowego poziomu około 185$ za akcję do nawet 172,5$ w poniedziałek.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi m.in. przez The Guardian oraz The New York Times, firma Cambridge Analytica uzyskała dostęp do danych 50 milionów użytkowników Facebooka podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Wykorzystała te dane do generowania ukierunkowanych reklam politycznych na Facebooku.

Były pracownik firmy, Christopher Wylie, powiedział: „We exploited Facebook to harvest millions of people’s profiles. And built models to exploit what we knew about them and target their inner demons. That was the basis that the entire company was built on.”

„Wykorzystaliśmy Facebooka do zbierania profilów milionów ludzi. Zbudowaliśmy modele, aby wykorzystać to, o czym wiedzieliśmy i celować w ich wewnętrzne demony. Na tej podstawie zbudowano całą firmę.”

Po publikacjach medialnych Facebook zawiesił konto Cambridge Analytica w piątek 16 marca oraz konto Christophera Wylie w niedzielę 18 marca.

W efekcie „wycieku” danych, prokurator generalna stanu Massachusetts Maura Healey planuje śledztwo w sprawie naruszenia prywatności, a także wzywa do bardziej skrupulatnej regulacji oraz nadzoru firm pokroju Facebooka.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów!

Co o tym sądzisz?

2 myśli na temat “„Wyciek” danych na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *