Fuzja PKN Orlen oraz Grupy LOTOS

Od kilku dni na warszawskiej giełdzie możemy zauważyć niepokojące ruchy. Dla przykładu indeks WIG20 od 19 stycznia przyjął trend spadkowy, który na początku lutego wpadł w konsolidację. Również w tym okresie mieliśmy nieciekawą sytuację na rynku paliwowym, który dziś (27.02) nagle wystrzelił do góry.

Bezapelacyjnym powodem takiego zachowania indeksu WIG Paliwa był oficjalny komunikat o połączeniu sił przez dwie największe paliwowe spółki. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie nabycia minimum 53% Lotosu przez Orlen. Taka wiadomość musiała zatrząść sektorem paliwowym, biorąc pod uwagę fakt, że obie te spółki mają około 45% udział w rynku. Oficjalny profil Orlenu na Twitterze zamieścił następujące oświadczenie w tej sprawie:

Jest jeszcze jedna przeszkoda stojąca na drodze do fuzji obu spółek, mianowicie niezbędne jest otrzymanie pozwolenia od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie połączenia. Niestety UOKiK stara się nie dopuścić do udziału w rynku przekraczającego 40%. W tym wypadku połączenie Orlenu oraz Lotosu może oznaczać, że na polskim rynku pojawi się 200 stacji paliw do przejęcia na zasadach franczyzowych, na czym skorzystają konkurencyjne sieci.

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu w wywiadzie oznajmił, że całkowicie popiera potencjalne połączenie PKN Orlen i Grupy LOTOS. Uważa, że fuzja pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału.

Zapewne każdy z obywateli zastanawia się, jak owa fuzja wpłynie na życie przeciętnego Kowalskiego. Otóż portal   e-petrol.pl opublikował prognozę detalicznych cen paliw, których wartość przedstawia poniższe zestawienie:

Według najnowszych doniesień oraz komentarzy przeceny na stacjach w najbliższych dniach nie powinny się zakończyć, co z całą pewnością jest dla nas dobrą wiadomością.

Inwestycyjnyporadnik.pl – zawsze w prosty sposób po świecie finansów.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *