FED podnosi stopy procentowe

FED (Rezerwa Federalna – bank centralny Stanów Zjednoczonych) w swoim oświadczeniu w środę 13 czerwca ogłosił postanowienie w sprawie podniesienia stóp procentowych oraz zasygnalizował plany związane z kolejnymi podwyżkami.

Na dwudniowym posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku głosował za podniesieniem docelowego poziomu stóp funduszy federalnych o 25 punktów bazowych od 1,75% do 2%. Zapewne w przeciągu kilku najbliższych godzin mnóstwo banków zareaguje, podnosząc swoją pierwszą stopę kredytową zawiązaną kredytami bankowymi, takimi jak karty kredytowe i kredyty samochodowe.

Była to siódma podwyżka stóp od końca 2015 r., kiedy Fed po raz pierwszy zaczął podnosić stopy procentowe z niemal zerowego poziomu. Po kryzysie finansowym utrzymywał niskie koszty kredytu, aby zachęcić przedsiębiorstwa i konsumentów do pożyczania oraz wydawania pieniędzy, a co za tym idzie rozwijania gospodarki.

Dziesięć lat po recesji Fed osiągnął postęp w realizacji swoich celów. Stopa bezrobocia w maju wyniosła 3,8%, najniżej od 2000 r., a inflacja była tuż poniżej celu inflacyjnego 2%.

Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate.com, stwierdził:

„Rosnące stopy procentowe zaczną przynosić straty pożyczkobiorcom, którzy są już rozciągnięci do granic możliwości dzięki ograniczonym budżetom domowym. Wyższe stawki i wyższe płatności będą napędzać siłę nabywczą gospodarstw domowych bez kompensacyjnego wzrostu płac”.

Jednak wyższe stawki pomogą oszczędzającym uzyskać większe oprocentowanie depozytów.

Prezes Fed, Jerome Powell, ogłosił na konferencji prasowej, że będzie organizował spotkania informacyjne po każdym spotkaniu politycznym, a nie co kwartał od stycznia 2019 r. Poprawiłoby to komunikację Fed.

Podwyżka stóp za oceanem może mieć bardzo duże znaczenie dla walut światowych, dzięki czemu możemy spodziewać się wyrazistych zmian na kursach w parze z dolarem amerykańskim USD.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *