Niższe składki ZUS dla drobnych przedsiębiorców

Niższe opłaty ZUS dla właścicieli drobnych firm? To jest możliwe, jak donosi Polska Agencja Prasowa, rząd przyjął projekt dotyczący tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców osiągających niewielkie przychody. Takie informacje przekazał mediom premier Mateusz Morawiecki na wtorkowym posiedzeniu rządu.

„To jest nasze zobowiązanie z 14 kwietnia, konwencji Prawa i Sprawiedliwości, kiedy mówiłem o pięciu nowych rozwiązaniach, w tym dwóch dla przedsiębiorców, które chcemy wdrożyć. Idziemy z tymi rozwiązaniami do przodu. One zostały przyjęte właściwie w kształcie, jaki anonsowałem, jaki wcześniej sygnalizowałem”.

Składki na ubezpieczenie społeczne zmienią się z obecnych ponad 1200 zł na około 660 zł miesięcznie. Zgodnie z projektem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, na zmianach zyskają przedsiębiorcy, których przychody miesięczne w 2018 roku nie przekroczą 5250 zł. Nowe zasady rozliczeniowe mają obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku.

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od przychodów firmy płacą jednakowe składki. Dzięki wprowadzanym zmianom osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły płacić obniżone, naturalnie proporcjonalne do przychodu składki na ZUS.

Aktualne składki na dzień 2 maja 2018, opublikowane na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiają się następująco:

Według ministerstwa, nowe regulacje mają zwiększyć oszczędności przedsiębiorców, poprawić rentowność firm oraz stworzyć lepsze perspektywy na rozwój. Na zmianach ma skorzystać prawie 200 tys. drobnych przedsiębiorstw, których sumaryczne oszczędności mogą sięgnąć nawet 1,5 mld zł.

MPiT szacuje, że „przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS – 1232,16 zł, czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka ZUS przedsiębiorcy wyniosłaby niecałe 660 zł”.

Dla osób, którzy zastanawiają się nad założeniem własnego biznesu to może być idealny moment na założenie własnej działalności gospodarczej z ograniczonym budżetem.

Co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *