Co wpływa na ceny paliw w Polsce

Z całą pewnością każdy Polak, posiadający uprawnienia do prowadzenia auta, stwierdzi, iż ceny paliw w naszym państwie przyprawiają o zawrót głowy. Dodatkowo, rządzący zapowiedzieli kolejne podwyżki cen.

Jak donosi portal e-petrol.pl, w maju za bezołowiową 95 należy zapłacić aż 5,04 zł, za olej napędowy niecałe 5 zł, a za autogaz nawet 2,15 zł. Niestety prognozy na przyszłe tygodnie nie wyglądają optymistycznie, ponieważ do wakacji mogą wzrosnąć nawet o 40 gr w przypadku benzyny i oleju napędowego, 20 gr w przypadku LPG.

Niestety Polska nie jest krajem bogatym w złoża ropy, przez co przeciętny kierowca jest w stanie kupić mniej paliwa za swoją pensję w porównaniu z mieszkańcami wielu innych państw europejskich.

Istnieją dwa główne czynniki wpływające na kształtowanie się cen paliw. Do tych czynników zaliczamy ceny ropy na rynku międzynarodowym oraz podatki. Analizując ceny ropy na rynku, musimy również wziąć pod uwagę wahania kursów walutowych, w tym dolara amerykańskiego (USD). Cena ropy na rynku międzynarodowym uzależniona jest również od wszelkiego rodzaju umów zawartych pomiędzy państwami, mających na celu ograniczenie wydobycia surowca. Taka operacja ma na celu zmniejszenie ilości produktu na rynku, co wiąże się z większymi cenami (mechanizm podaży i popytu).

Na poniższym wykresie przedstawiłem strukturę średnich cen detalicznych w Polsce w pierwszym kwartale 2018 roku, na podstawie raportu POPiHN:

ceny paliw

Warto zwrócić uwagę, że cena w rafinerii nie przekracza nawet 50%. Połowa ceny, którą musimy zapłacić na stacji benzynowej to podatki.

Należy również pamiętać, że rozkład procentowy może się różnić na stacjach benzynowych, z powodu zmiennej wartości pobieranej marży przez dystrybutora. Więcej zapłacimy za paliwo na stacji przy autostradzie A1, niż umiejscowionej przy drodze wojewódzkiej.

Paliwo jest towarem mającym duży wpływ na stan gospodarki kraju. Delikatny wzrost cen niemal automatycznie powoduje zwiększenie się kosztów produkcji oraz dostaw, co przekłada się na wzrost cen dóbr konsumpcyjnych.

Co o tym sądzisz?

2 myśli na temat “Co wpływa na ceny paliw w Polsce

 • Maj 23, 2018 o 9:57 am
  Permalink

  Widać wyraźnie przedstawione czynniki w postaci ogólnej. A czy jest możliwe byś podał, co konkretnie w tym przypadku, podyktowało wzrost cen paliw ?

  Odpowiedz
 • Maj 23, 2018 o 10:18 am
  Permalink

  Ostatnia podwyżka została wywołana nałożeniem dodatkowej opłaty w wysokości 80 zł na 1000 litrów, czyli 80 gr na 1 litr, oczywiście plus VAT. Stawkę zaproponowano w projekcie zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Pieniądze zasilą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (85 proc.) oraz Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (15 proc.).

  Dodatkowo w tym roku wygasa umowa pomiędzy Rosją a OPEC (Organizacją Państw Eksportujących Ropę), która nakładała ograniczenia w wydobywaniu ropy w celu podtrzymania określonej ceny. Jeśli umowa nie zostanie przedłużona wówczas ilość produktu na rynku się zwiększy, a cena spadnie. W innym przypadku możemy liczyć na utrzymanie się wysokiej ceny, a nawet wzrost.

  Ponadto, ropę od zagranicznych dostawców kupujemy w dolarach amerykańskich, więc warto zwrócić uwagę na kurs USD/PLN, który od połowy kwietnia 2018 wzrósł z 3,35 do 3,65. Oznacza to, że dziś za jednego dolara amerykańskiego należy zapłacić o 30 gr więcej.

  Mam nadzieję, że zaspokoiłem ciekawość 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *